Який Пульс Вважається Нормальним Для Людини, А який — Небезпечний Для Здоров'я

Какой Пульс Считается Нормальным Для Человека, А Какой – Опасный Для Здоровья

Серце — орган, який забезпечує роботу всього організму людини. Саме тому так важливо стежити за станом серцевого м'яза. Один з вірних ознак того, що з серцем все в порядку — це нормальний, здоровий пульс. Прискорений або повільний пульс може свідчити про наявність серйозних проблем і патологій.Навіщо вимірюється частота ударів

Пульс дозволяє оцінити стан серцево-судинної системи і організму в цілому. Серце, переганяючи кров, забезпечує внутрішні органи і тканини киснем, доставляє живильні речовини до всіх систем. Пульс показує, чи справляється серце з цим завданням або десь виник збій.

Спокійний і неквапливий ритм серця вказує на те, що ваше тіло відчуває себе прекрасно. Кров перекачується рівномірно, людина дихає легко і вільно. Якщо частота серцевих скорочень підвищується, це означає, що органам не вистачає живлення, серцю доводиться напружуватися, щоб забезпечити їх кров'ю. Такий стан називається тахікардією. Існує ще один стан — брадикардія, це коли серце навпаки, працює занадто повільно. Це говорить про те, що головна м'яз «втомилася» і не може забезпечити організм необхідною кількістю крові.

Щоб зрозуміти, який пульс є занадто швидким або занадто повільним, були встановлені норми серцевих скорочень. Перш ніж перейти до вивчення норм пульсу, слід навчитися вимірювати пульс.

Показники пульсу

Серце переганяє кров по артеріях, в яких, в свою чергу, створюються коливання. Це і є той самий пульс, який вимірюють для оцінки роботи головного органу. Багато людей знають, як знайти пульс і виміряти його частоту, проте норму ударів в хвилину знають не всі.

Пульс може змінюватися в залежності від ситуації, під впливом різних факторів. Серйозною проблеми це не несе, але вимагає уваги з боку медиків. Невелике відхилення від встановлених показників не завжди сигналізує про можливе захворювання, але показатися лікарю все ж варто.

Середня частота пульсу у дорослої людини дорівнює 60-80 ударам в хвилину. В процесі вимірювання пульсу звертають увагу на проміжки часу між ударами. Проміжки між ударами повинні бути приблизно однаковими. Занадто часті удари можуть бути ознакою аритмії, а це серйозний привід для звернення до кардіолога.

Показники пульсу у дорослих в залежності від віку

Пульс може змінюватися з різних причин, зовнішні фактори і деякі особливості організму можуть впливати на частоту серцевих скорочень. До загальних особливостей, які можуть впливати на частоту ударів в хвилину, слід віднести вік і стать людини.

Збільшення числа ударів в хвилину спостерігається у дорослих людей під час емоційних переживань, після прийому їжі. Фізичні навантаження також впливають на частоту серцевих скорочень. Пульс змінюється в залежності від віку людини, його показники вірні, тільки якщо людина перебувала в стані повного спокою.

Середня норма пульсу у дорослих:

 • 20-30 років — 60-70 уд / хв;
 • 30-40 років — 70-75 уд / хв;
 • 40-50 років — 75-80 уд / хв;
 • 50-60 років — 80-85 уд / хв;
 • 60-70 років — 85-90 уд / хв;
 • 70-80 років — 90-95 уд / хв;

У дітей окремі норми:

 • Перші дні після народження — 140 уд / хв;
 • Від 0 до року — 130 уд / хв;
 • 1-2 року — 124 уд / хв;
 • 2-4 років — 115 уд / хв;
 • 4-6 років — 106 уд / хв;
 • 6-8 років — 98 уд / хв;
 • 8-10 років — 88 уд / хв;
 • 10-12 років — 80 уд / хв;
 • 12 і вище — 75 уд / хв.

Норма пульсу у дорослих в залежності від статі

При оцінці частоти серцевих скорочень враховується стать людини. У жінок головний орган менше, ніж у чоловіків, тому йому доводиться працювати інтенсивніше. Серце у чоловіків працює більш стабільно. Представники сильної статі більше працюють, займаються фізичною працею і спортом. Чоловіче серце більше загартоване навантаженнями, тому і норма серцебиття у них трохи менше. Показники норми у жінок можуть бути збільшені на 5-10 ударів від встановлених.

Норма пульсу змінюється у вагітних, в цей період у жінок може спостерігатися пульс з частотою до 110 ударів в хвилину.

Норми пульсу у новонароджених дітей зовсім інші, ніж у дорослих. У малюків пульс дорівнює 140 ударів в хвилину. З віком частота серцевих скорочень помітно сповільнюється. У підлітковому віці вона вже становить 60-80 ударів в хвилину (норма дорослої людини). Дітям пульс міряють в ранкові години, відразу після пробудження.

Занадто швидкий пульс у дітей може свідчити про наявність таких захворювань:

 • наявність інфекцій;
 • нестабільність психіки та емоційного стану;
 • недокрів'я;
 • ендокринні захворювання;
 • захворювання органів дихання;
 • збої в роботі серцево-судинної системи.

Якщо в стані спокою у дитини спостерігається прискорений пульс, його слід обов'язково показати лікарю.

Чому пульс буває вище або нижче норми

Тимчасове зниження або підвищення частоти серцевих скорочень є нормальним показником. Серце — НЕ годинниковий механізм, прискорюючись, або, навпаки, сповільняться, воно доставляє кисень органам і тканинам в необхідній кількості.

Такі стани як: тахікардія (більше 100 уд. / Хв.) І брадикардія (менше 60 уд. / Хв.), Можуть бути абсолютно нормальними і природними фізіологічними явищами. Наприклад, у людей, які активно займаються спортом, пульс помітно зростає. Тоді як у людей, які звикли до фізичної праці, частота пульсу нерідко буває уповільненою (до 40 уд. / Хв.). Різниця в частоті ударів пов'язана з тим, що у спортсменів серцевий м'яз більш розвинена і їй не доводиться робити більше зусиль, щоб підтримувати нормальний ритм.

Існують і інші фактори, здатні прискорювати або сповільнювати пульс:

Температура повітря в приміщенні або на вулиці. Частота серцевих скорочень збільшується на 5-10 уд. / Хв. при підвищеній температурі і вологості.

Положення тіла людини. При стійкому положенні тіла пульс стабільний, він може трохи збільшитися, якщо людина різко прийме горизонтальне положення. Як правило, такий стан триває не більше 20 секунд, після чого пульс приходить в норму.

Переживання, стан стресу. Нестабільне емоційний стан призводить до підвищення серцевого пульсу. Серце активніше качає кров, за рахунок чого і відбувається підвищення пульсу.

Стан лихоманки. Активність серця збільшується при підвищенні температури тіла людини.

Шкідливі для здоров'я людини звички. Алкоголь, кава і нікотин провокують прискорення серцевого ритму.

Побічні ефекти від прийому лікарських препаратів. Багато ліків впливають на пульс.

Уповільнення або прискорення пульсу по одній з вищевказаних причин — явище нормальне. Серцебиття повернеться в норму відразу, як тільки зникнуть перераховані симптоми.

Що робити якщо пульс не відповідає нормі

Консультація терапевта необхідна, якщо пульс нестабільний протягом тривалого періоду часу. Якщо скачки пульсу супроводжуються слабкістю і запамороченням, візит до лікаря є обов'язковою умовою. Перераховані вище ознаки можуть свідчити про наявність таких захворювань, як: недокрів'я, гіпертиреоз, гіпотиреоз, ревматизм, вовчак. При серйозних збоях пульсу іноді слід пройти діагностику всього організму.

Коли потрібно викликати автомобіль швидкої допомоги

Короткий номер 103 або 112 слід негайно набрати, якщо підвищення або зниження норми серцевий пульс супроводжується такими симптомами, як:

 • труднощі з диханням;
 • сильне запаморочення і слабкість;
 • стан, близький до непритомності;
 • біль у грудях.

Частота серцевих скорочень — важливий показник здоров'я людини. Часті відхилення пульсу від норми вимагають термінової діагностики. Проблеми в роботі серця можуть вказувати на наявність серйозних захворювань. Якщо серце видає більше ударів в хвилину, ніж потрібно, є ймовірність того, що воно зноситься швидше свого терміну і почне давати збої вже в середньому віці. Не відкладайте свій візит до лікаря, якщо помітили проблеми з серцебиттям. Іноді це може коштувати життя.

Sabibon - самое интересное в интернете

Оставить комментарий